samotninastolatkowie
 
Szukanie zaawansowane
   
 
Home Rejestracja FAQ Użytkownicy Grupy Galerie  
 
 


Forum samotninastolatkowie Strona Główna Bóg Jan Paweł II-papiez świata
Wyświetl posty z ostatnich:   
       
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

Nie 18:40, 19 Mar 2006
Autor Wiadomość
_iskierka




Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu: Jan Paweł II-papiez świata




Ród Wojtyłów, z którego wywodzi się Karol z Wadowic sięga swoimi korzeniami genealogicznymi końca XVIII wieku. Od Macieja Wojtyły urodzonego w 1765 roku we wsi Czaniec nad Sołą koło Kęt bierze swój początek linia rodzinna, w której przyszedł na świat w Wadowicach, dnia 18 maja 1920 roku Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii z Kaczorowskich.




Karol przed pierwszymi urodzinami
Karol był jednym z trójki dzieci Wojtyłów: Edmund ur. 28.VIII.1906 roku studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie 28 maja 1930 roku otrzymał tytuł Doktora Wszechnauk Lekarskich, pracował w szpitalu w Bielsku-Białej, zmarł 5.XII.1932 r. na skutek zarażenia epidemią szkarlatyny od podopiecznych chorych; siostra zmarła w wieku niemowlęcym, o której nie ma bliższych wiadomości.

Ojciec Karol był urzędnikiem administracji wojskowej w randze porucznika. Matka ukończyła Szkołę Sióstr Miłości Bożej przy ul. Pędzichów w Krakowie i zajmowała się dziećmi oraz domem. Zmarła 13. IV.1929 roku, gdy Karol miał zaledwie 9 lat; pochowana została na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie spoczywa również Ojciec i brat Edmund.



Karol zwany Lolkiem, w 1926 roku rozpoczął naukę w męskiej, siedmioklasowej Szkole Powszechnej im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Wojtyłowie mieszkali przy ulicy Kościelnej 4. Po śmierci matki prowadzili życie skromnie, stołując się u sąsiadów lub w jadłodajni mleczarni. Już podczas nauki w Szkole Powszechnej wraz z ojcem oraz grupą kolegów odbył pielgrzymkę na Jasną Górę w Częstochowie. Był dobrym uczniem, chłopcem pogodnym, przyjaznym i religijnym. Szybko został ministrantem.
Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w 1931 roku zaczął uczęszczać do Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Od pierwszej klasy dostawał świadectwa z wynikami bardzo dobrymi. Antoni Bohdanowicz wspomina: W latach 1932-1938 uczęszczałem do Gimnazjum razem z Karolem Wojtyłą, większość tych lat siedziałem w jednej z nim ławie, w konsekwencji odrabiałem razem lekcję w domu Karola... Otóż Lolek miał taki zwyczaj, że po przepracowaniu każdego przedmiotu wychodził do drugiego pokoju i stamtąd wracał po kilku minutach. Kiedyś drzwi były niedomknięte i zauważyłem, że Lolek modli się na klęczniku...
Gorliwie uczył się języków obcych, w tym szczególnie pilnie greki oraz łaciny. Podobno ojciec ułożył mu mały słownik polsko-niemiecki. Karol chętnie podjął także obowiązki w międzyszkolnym teatrzyku amatorskim, gdzie wspólnie z koleżankami żeńskiego gimnazjum im. Mościckiego grali: "Antygonę" Sofoklesa, "Balladynę" J. Słowackiego, "Śluby panieńskie" A. Fredry, "Sobótkę" J. Kochanowskiego i "Zygmunta Augusta" S. Wyspiańskiego. Na konkursie recytatorskim Karol wykonywał bardzo trudny tekst "Promethidiona" C. K. Norwida.



Karol był gorąco wierzącym młodzieńcem. Brał czynny udział we wszystkich praktykach kościelnych, służył księdzu Kazimierzowi Figlewiczowi (który po okresie wadowickim przeniesiony został na wikariat Katedry Wawelskiej w Krakowie), księdzu kanonikowi Edwardowi Zacherowi. Był wieloletnim prezesem Sodalicji Mariańskiej uczniów gimnazjalnych. Brał udział w obozach przysposobienia wojskowego, a wraz z księdzem Zacherem współreżyserował "Nie Boską Komedię" Z. Krasińskiego i grał rolę Hrabiego Henryka. Uczniowie gimnazjum wadowickiego wyjeżdżali z przedstawieniami do Kalwarii Zebrzydowskiej, Andrychowa, zaś niektórzy - w miarę posiadanych pieniędzy - udawali się na przedstawienia do teatrów krakowskich.

W maju 1938 roku, wizytował gimnazjum Książę Metropolita Adam Stefan Sapieha; słowa powitalne wygłosił Karol Wojtyła, uczeń klasy VIII-ej. Jak opowiadał ksiądz Edward Zacher, Metropolita zainteresował się Karolem i pytał, na jaki kierunek studiów wybiera się po maturze. Padła odpowiedź, że Lolek ma studiować polonistykę. Na co Arcybiskup miał powiedzieć: "szkoda, że nie na teologię".
Pod koniec nauki w gimnazjum Karol poznał Mieczysława Kotlarczyka, nauczyciela w prywatnym gimnazjum u karmelitów. Zaprzyjaźnili się, rozmawiając na tematy literackie, filozoficzne, teatralne.

Dnia 14 maja 1938 roku Karol Wojtyła zdał egzamin dojrzałości a Komisja Egzaminacyjna pod przewodnictwem Jana Królikiewicza wpisała mu na świadectwie oceny bardzo dobre. W imieniu maturzystów przemawiał Karol i gorąco dziękował wychowawcom za wysiłek jaki włożyli, by ich charaktery ukształtować prawidłowo oraz wskazać drogę do wiedzy i życia.


W miesiącach czerwiec, lipiec 1938 Karol odbył służbę w Junackim Hufcu Pracy w Zubrzycy Górnej, gdzie przeszedł przeszkolenie i pracę przy budowie drogi Zubrzyca - Krowiarki. Podczas tej służby pomagał w kuchni junackiej, a także służył do mszy świętej.

Latem 1938 roku wraz z ojcem przeprowadził się do Krakowa, gdzie zamieszkał w dwóch pokoikach u rodziny Kaczorowskich na Dębnikach przy ul. Tynieckiej 10. W taki sposób zakończyły się lata wadowickie Karola Wojtyły.






Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  
Nie 19:37, 19 Mar 2006
Autor Wiadomość
Wypalony
Administrator



Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 142
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:

Bardzo fajnie ze napisalas zyciorys papieza. Jak mozesz to napisz cos o sobie, znam cie, fajnie piszesz. Napisz do mnie [link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  

Pon 12:06, 20 Mar 2006
Autor Wiadomość
martula




Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:

Jan Paweł 2 powinien być wzorm do naśladowania dla wielu ludzi. Ponieważ wiele dobrego uczynił. Był wspaniałym człowiekiem. Szkoda tylko, że mało jest takich ludzi na świecie. świat byłby dużo lepszy, gdyby było więcej takich ludzi.

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  

Pon 17:14, 20 Mar 2006
Autor Wiadomość
_iskierka




Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:




Karol Wojtyła w 1938 roku rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fascynowały go nazwiska profesorów, na których wykłady natychmiast się zapisał, a byli to: prof. Kazimierz Nitsch, prof. Stanisław Pigoń, dr Władysław Dobrowolski, prof Mieczysław Małecki. Seminaria ze studentami prowadzili: doc. dr Kamykowski, asystent J. Spytkowski i asystent Kazimierz Wyka. Już na pierwszym roku studiów Karol zaprzyjaźnił się z Tadeuszem Kwiatkowskim, Juliuszem Kydryńskim, Wojciechem Żukrowskim, Tadeuszem Hołujem (wszyscy stali się wybitnymi pisarzami) i Mieczysławem Kietą, Jerzym Lauem, Haliną Królikiewiczówną, Janiną Garycką i innymi. Dokładnie przyswajał sobie przypisany materiał studiów, uczestniczył w seminariach, terminowo zdawał egzaminy, a także działał w kołach zainteresowań, chętnie uczestniczył w wieczorkach autorskich początkujących literatów.



Już wtedy krytycznie oceniał niektóre książki Emila Zegadłowicza. Aby przeciwstawić się wypaczonemu obrazowi Jędrzeja Wowry, świątkarza beskidzkiego, przedstawionego w "Powsinogach Beskidzkich" Karol napisał "Ballady beskidzkie", które jednak krytycznie zostały ocenione przez członków Koła Studentów Polonistyki. W roku 1939 napisał poemat pt. "Dawid - renesansowy psałterz" dedykowany swojej Matce.



W czerwcu tegoż roku wystąpił w sztuce Mariana Niżyńskiego "Kawaler księżycowy", wystawianej przez Teatr Studencki w Collegium Maius w Krakowie. Grali wtedy również: Kwiatkowski, Petecki, Królikiewiczówna, Czuprynówna i inni. Sztuka cieszyła się dużym powodzeniem. W tym samym okresie brał udział w Społecznym Obozie Legii Akademickiej w Ożomli k. Przemyśla, jednak zaraz w sierpniu oddał umundurowanie. Więcej uwagi poświęcał zajęciom teatralnym. Na początku próby odbywały się u państwa Szkockich w Krakowie, przy ul. Księcia Józefa 55a w domu "Pod Lipkami", gdzie rozpoczęto czytanie "Przepióreczki" Stefana Żeromskiego. Na jednej z prób był obecny sam Juliusz Osterwa.

Karol wraz z ojcem udali się na tułaczkę wojenną, odbyli pieszą wyprawę z Krakowa aż pod San. Po paru dniach powrócili do Krakowa, zaczęli rozglądać się za pracą. Po chleb stał Karol w ogonkach, a w wolnych chwilach odszukiwał przyjaciół, znajomych. Szybko odnalazł Kotlarczyka, który uruchomiał już swój teatr. Niemcy na początku zezwolili na otwarcie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Karol Wojtyła rozmawiał w tym czasie ze znakomitym aktorem Władysławem Woźnikiem. Nawiązał powtórnie kontakty z Kydryńskim, Kwiatkowskim, Michałowską, Czuprynówną, które, zaowocowały udziałem Lolka w Teatrze Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka



Karol Wojtyła dotarł także do profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i zapisał się 2.XI.1939 roku na II rok studiów Wydziału Filozofiicznego, Filologię Polską. Ten rok akademicki trwał tylko do listopada 39 roku, to znaczy do czasu aresztowania profesorów krakowskich przez Gestapo. Od marca 1940 roku pracował jako goniec sklepowy, a od 11.X.1940 do 1944 roku jako robotnik w Fabryce Sody Solvay w Krakowie, najpierw w kamieniołomach na Zakrzówku, a później w halach fabrycznych. Od października 1942 roku brał udział "w tajnych kompletach nauczania teologii w Seminarium Krakowskim", by w sierpniu 1944 roku ubrać sutannę bez wypowiedzenia stosunków służbowych z Solvayem.
W Krakowie byli wybitni aktorzy: Fabisiak, Woźnik, Korecka, Rolińska, a także literaci, autorzy oraz aktorzy-amatorzy. Wybitne scenografie tworzył Karol Frycz. Wielu spotykało się w mieszkaniach zaprzyjaźnionych z teatrem rodzin m. in. Sapiehów, Kydryńskich, Kotlarczyków. Z tułaczki wojennej powrócił także Tadeusz Kudliński, pisarz, który natychmiast dołączył do ich wysiłków teatralnych. Teatr Rapsodyczny miał bogaty plan repertuarowy, m. in. zamierzono wystawiać: "Lillę Wenedę" "Balladynę" J. Słowackiego. "Wesele" S. Wyspiańskiego, "Dziady" A. Mickiewicza. W niektórych sztukach Wojtyła brał udział, inne nie doczekały się realizacji...

Karol równocześnie gorliwie sposobił się do stanu kapłańskiego, pogłębiał wiedze teologiczną, filozofię i nie zaniedbywał literatury. W Wielkim Poście 1940 roku napisał "Hioba", czyli dramę opartą na Starym Testamencie, oraz "Jeremiasza - dramat narodowy. Te sztuki przepojone są głębokimi myślami filozoficznymi oraz wiary. Wtedy wiele czasu poświęcał Wojtyła na rozmowy z przyjaciółmi, a najwięcej z Mieczysławem Kotlarczykiem na tematy teatralne, literackie, filozoficzne.

Śmierć ojca Karola 18.I1.1941 roku w Krakowie wywarła wielki wpływ na psychikę syna. Pogrzeb odbył się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie; na rodzinnym grobowcu widnieje napis: Karol Wojtyła emeryt wojskowy przeżywszy lat 62 po krótkiej a ciężkiej chorobie, opatrzony św. Sakramentami, zasnął w Panu...

Kiedy Kotlarczykowie zostali eksmitowani z mieszkania, Karol przyjął ich do swojego na Dębnikach w Krakowie, przy ul. Tynieckiej nr 10. W Teatrze Rapsodycznym, w latach 1941-1945 zrealizowali oficjalnie i potajemnie kilka premier m. in. wystawiali fragmenty "Lalki" B. Prusa, "Quo vadis" H. Sienkiewicza, "Popiołów" S. Żeromskiego, "Chłopów" W. Reymonta, "Boską Komedię" Dantego, "Miłosierdzie i "Straszne dzieci" K. H. Rostworowskiego, "Króla Ducha" Z. Krasińskiego "Beniowskiego" J. Słowackiego, "Wesele" S. Wyspiańskiego, "Pana Tadeusza A. Mickiewicza i inne. Po zakończeniu działań II wojny światowej, Teatr Rapsodyczny 22 kwietnia 1945 roku w sali kina "Wolność" wznowił działalność.

Godzi się wspomnieć, iż okres współpracy z Teatrem Rapsodycznym Karol Wojtyła zalicza do bardzo udanych, choć trudnych dni w swoim życiu.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  

Wto 14:04, 21 Mar 2006
Autor Wiadomość
_iskierka




Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:



Okres okupacji, to czas intensywnych studiów na Tajnych Kompletach Teologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach zakonspirowanego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej. W tym czasie Karol Wojtyła służył również do mszy św. Księciu Metropolicie Stefanowi Sapiesze. Swój czas dzielił pomiędzy pracę, studia i aktorstwo. Najwięcej jednak poświęcał się studiom i modlitwie.
W roku 1944 zamieszkał w pałacu Księcia Metropolity w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3. Dnia 9.XI.1944 z rąk Księcia Metropolity otrzymał tonsurę i niższe święcenia kapłańskie. Od tego czasu był starannie chroniony przed hitlerowcami, którzy nieraz próbowali aresztować i wywieźć kleryków do obozu. Po wojnie krótko był asystentem przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, działał w Bratniej Pomocy. W roku 1945/46 zapisał się na IV rok studiów na Wydziale Teologicznym, bo władze Wydziału uznały wszystkie Jego egzaminy zdane na tajnych kompletach zakonspirowanego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej. Rektorem Uniwersytetu był wtedy prof. Tadeusz Lehr-Spławiński.


Dnia 1.XI.1946 roku Książe Adam Stefan Kardynał Sapieha, wyświęcił Karola Wojtyłę w prywatnej kaplicy, który swoją mszę prymicyjną odprawił w Dzień Zaduszny. Ksiądz Kazimierz Figlewicz napisał:
Trzy msze - "ciche" - za dusze zmarłych rodziców i brata, odprawił młody celebrans w niezwykłym miejscu: na Wawelu w romańskiej krypcie św. Leonarda, wśród sarkofagów królów i bohaterów narodowych. Potem miały miejsce inne prymicje, najpierw w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Kostki na Dębnikach, a w następną niedzielę w kościele parafialnym pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Na pierwszych mszach ks. Karola byli obecni wszyscy przyjaciele z Teatru Rapsodycznego. Dnia 11.XI.1946 roku ksiądz Wojtyła po raz pierwszy udzielił sakramentu chrztu świętego Monice, Katarzynie, córce swoich przyjaciół Tadeusza Kwiatkowskiego i Haliny Królikiewicz.

Już w dniu 15.XI.46 roku ksiądz Karol Wojtyła został wysłany przez Księcia Metropolitę Sapiehę na studia do Rzymu, gdzie niedługo został przyjęty przez przebywającego w Watykanie prymasa Polski, księdza Augustyna Kardynała Hlonda. Młody ksiądz Karol pobierał nauki w Kolegium Belgijskim w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim. Po intensywnych studiach dnia 14.VI.1948 roku zaliczył egzamin doktorski nauk teologicznych. Tytuł rozprawy brzmiał: "Zagadnienie wiary w dziełach św. Jana od Krzyża".




Dnia 15.VI.1948 roku wrócił do Polski i otrzymał dekret nominacyjny na wikarego w Niegowici koło Gdowa, 25 km na wschód od Krakowa. Uczył w szkołach w: Cichawie, Nieznanowicach, Wiatowicach, (gdzie przed przekroczeniem granicy zaboru rosyjskiego w 1794 roku mieszkał krótko Tadeusz Kościuszko), oraz w Pierzchowie (gdzie w 1755 roku urodził się Jan Henryk Dąbrowski, twórca legionów polskich we Włoszech). Dziś mieszkanki Niegowici opowiadają, iż ksiądz Karol był niezwykle czuły na biedę wiejską. Pewnego dnia nawiedził chorą staruszkę, która leżała na łóżku bez poduszki. Po udzieleniu jej opieki kapłańskiej, na drugi dzień, jadąc furmanką na lekcje religii do szkoły, przywiózł chorej swoją poduszkę, a sam wiele nocy spał na kocu. Ksiądz Karol Wojtyła prowadził Żywy Różaniec oraz pomagał młodzieży w amatorskim teatrze. Pod Jego kierownictwem młodzież wystawiła sztukę "Gość oczekiwany" Zofii Kossak-Szczuckiej. W Niegowici zainicjował budowę nowego kościoła.
W tym okresie na podstawie zaświadczeń o odbyciu studiów filozoficzno-teologicznych na Seminarium Duchownym na UJ w Krakowie otrzymał dyplom magistra teologii, a już dnia 16.XII.1948 roku odbyła się w Krakowie na UJ promocja doktorska ks. mgr-a Karola Wojtyły.




Dnia 17.I11.1949 roku ksiądz Karol przeniesiony został do parafii św. Floriana w Krakowie. Tu prowadził zajęcia religijne z młodzieżą akademicką, odbywał pielgrzymki do Sanktuarium Matki Boskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej i nadal pogłębiał wiedzę, opanowując języki nowoczesne. Działał w Towarzystwie Teologicznym w Krakowie, głosił nauki Chrystusa, prowadził rekolekcje dla młodzieży, organizował Koła Żywego Różańca. W parafii św. Floriana pracował do końca 1951 roku i nadal utrzymywał kontakty z Teatrem Rapsodycznym.
Wycieczka rowerowa

W kościele zainicjował nowe pieśni chóralne; to za Jego sprawą 4.V.51 roku u św. Floriana odśpiewano po raz pierwszy mszę św. gregoriańską. Ksiądz Karol udzielał chrztu świętego, dawał śluby, współpracował z organizacjami studenckimi, wydawał skrypty.


W 1951 roku rozpoczął przygotowania do habilitacji profesorskiej, którą ukończył w 1953 roku opracowując tematy filozoficzno-teologiczne. Niektóre publikował w "Tygodniku Powszechnym". Już 1950 roku drukował w "Tygodniku" wiersz pt. "Pieśń o blasku wody", podpisany pseudonimem Andrzej Jawień. Posługi kościelne ciągle udzielał w kościołach Krakowa, na Podhalu, robił wycieczki do Zakopanego, odbywał wyprawy w góry, zatrzymywał się przeważnie u Albertynów na Kalatówkach w Tatrach, a także w "Księżówce".
Wiele razy odwiedzał kolegów w parafiach, m. in. w Kozach k. Bielska-Białej, księdza Franciszka Macharskiego, z którym - do chwili obecnej - łączy Go wielka przyjaźń. Wiele razy odbywał wycieczki piesze w Bieszczady.


W 1955 roku został ks. Wojtyła członkiem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie prowadził seminaria, potem wykłady. Dzięki staraniom Księdza Rektora Seminarium Częstochowskiego pracę habilitacyjną księdza doktora Wojtyły pt. "System etyczny M. Schelera jako środek do opracowania etyki chrześcijańskiej" wydawnictwo Pallottinum drukowało w roku 1955 pt. "Próba opracowania etyki chrześcijańskiej według systemu Maxa Schelera". W późniejszym okresie inne wydawnictwa wielokrotnie sięgały do tej pozycji Karola Wojtyły.



Od 1.XII.1956 roku dr Karol Wojtyła jest zastępcą profesora i etatowym pracownikiem KUL, gdzie równocześnie pisze prace i w 1957 roku otrzymuje tytuł docenta.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  

Wto 13:09, 28 Mar 2006
Autor Wiadomość
Gość







Temat postu:



"Nie lękajcie się , otwórzcie dzwi Chrystusowi . "
 
      Do góry  

Pią 22:10, 31 Mar 2006
Autor Wiadomość
_iskierka




Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:




W dniach od 4 do 18.VIII.1958 roku ksiądz profesor Karol Wojtyła odbywał wraz z kolegami i młodzieżą wycieczkę kajakową na Łynę. Pogoda sprzyjała nastrojom, toczono rozmowy, nastrój był nabożny... I w takiej sytuacji dotarła wiadomość o tym, że ksiądz Karol Wojtyła mianowany został biskupem pomocniczym w Krakowie. Radości nie było końca... Później życzenia, gratulacje od najwybitniejszych naukowców i profesorów z Krakowa, Warszawy, Lublina.

Już jako biskup od 1 do 4.IX.1958 roku brał udział w rekolekcjach Episkopatu Polski na Jasnej Górze, a zaraz potem uczestniczył w pracach konferencji plenarnej Episkopatu.
Dnia 28.IX.1958 roku w katedrze wawelskiej odbyła się Konsekracja biskupa Karola Wojtyły, a konsekratorami byli: arcybiskup Eugeniusz Baziak z Krakowa biskup Franciszek Jop z Opola i biskup Bolesław Kominek z Wrocławia. Biskup Karol Wojtyła w dniu 3.X.1958 roku odprawił mszę św. pontyfikalną w katedrze na Wawelu.

W dniu 9.XI.1958 roku odprawił mszę św. pontyfikalną z okazji koronacji Jana XXIII. Wiele wysiłków poświęcał sprawom wiernych w Nowej Hucie, gdzie ze względów ideologicznych ówczesna władza utrudniała kontakty księży, a zwłaszcza hierarchów kościelnych z wiernymi. Wtedy zrodziła się myśl budowy kościołów w Nowej Hucie.





Wcześniej uczestniczył w obchodach 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W Rzymie wygłaszał odczyty, m. in. przez radio watykańskie o roli krakowskiego uniwersytetu, aktywnie uczestniczył w pracach komisji soborowych, mówiąc m. in. o roli laikatu w Kościele. Po zakończeniu II sesji lI Soboru Watykańskiego, w dniach 5-15.XII.63 roku odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Po powrocie do Rzymu wypowiadał się na temat ekumenizmu, oraz wręczył list polskich biskupów księdzu Naruszewiczowi, postulatorowi procesu beatyfikacyjnego Brata Alberta.

W dniu 6.1.1964 roku Kolegiata św. Floriana, w której ksiądz Karol Wojtyła był wikariuszem, otrzymała od papieża Pawła VI trzy dzwony. Podczas pierwszej sesji Soboru Watykańskiego biskup Karol dziękował za ten wspaniały dar. Paweł VI wspomniał swój pobyt w Polsce zaraz po wojnie, kiedy to wierni poszukiwali swych dzwonów zarekwirowanych przez Niemców na cele zbrojeniowe. Wyraził się o Polakach "popolo santo", czyli naród święty.

Oto kolejna znacząca w życiu Karola Wojtyły data; dnia 1.I.1964 roku ks. docent dr K. Wojtyła został mianowany arcybiskupem ordynariuszem krakowskim. Dnia 5.IX.1964 roku przewodniczył uroczystościom na Wawelu z okazji 600-lecia zatwierdzenia przez papieża założenia uniwersytetu w Krakowie, a stało się to 1 i 13.IX.1364 roku.

Od dnia 10.IX.1964 roku uczestniczył w III sesji Soboru w Rzymie. Po zakończeniu sesji, dnia 30.XI. tegoż roku został przyjęty na audiencji u Pawła VI. W Polsce działał wiele, by przygotować wraz z innymi biskupami, pod kierownictwem Prymasa Kardynała Wyszyńskiego obchody Milenium


Dnia 14.VI.1965 roku uczestniczył w pogrzebie profesora Vetulaniego w Krakowie. Wtedy nasilał starania o wyniesienie na ołtarze sługi Bożego brata Alojzego Kosiby, franciszkanina-reformaty, a 22.VIII. tego roku odprawił nabożeństwo u Karmelitów w Czernej o beatyfikację sługi Bożego ojca Rafała Kalinowskiego. Zapoczątkował także proces informacyjny siostry Faustyny Kowalskiej.
W dniach 14.IX.-8.XII.1965 roku uczestniczył w IV Sesji Soboru w Rzymie. W kościele sióstr Sercanek w Krakowie odprawił mszę św. o beatyfikację biskupa Józefa Pelczara.

Dnia 3.V.66 wygłosił w Częstochowie kazanie "Chrzest Narodu a oddanie Polski w niewolę Maryi". Arcybiskup Karol Wojtyła pobłogosławił replikę obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która wyruszała na peregrynację po parafiach Krakowskiej Diecezji Metropolitalnej.
Dnia 10.V.66 otworzył proces beatyfikacyjny sługi Bożego ks. Pawła Smolikowskiego. Dnia 20.IX. tego roku modlił się przy grobie Brata Alberta w kościele oo. Karmelitów przy ul. Rakowickiej w Krakowie o wyniesienie go na ołtarze.



Z Mieczysławem Kotlarczykiem
w bazylice św. Piotra w Rzymie (1962)


W kwietniu 1967 roku ks. Prymas Stefan Kardynał Wyszyński i ks. arcb. Karol Wojtyła nie wyjechali na Synod Biskupów do Rzymu, bowiem władze PRL odmówiły im paszportów.
31.VIlI.1967 roku zapadła decyzja o likwidacji Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka; arcybiskup Karol Wojtyła odczuł to boleśnie.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  

Pią 22:13, 31 Mar 2006
Autor Wiadomość
_iskierka




Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:



Z końcem maja 1967 przychodzi wiadomość z Rzymu, że papież Paweł VI ogłosił nominację 27 nowych kadynałów podnosząc liczbę członków Świętego Kolegium do 120. W dniu 26.VI.1967 roku ks. arcybiskup Karol Wojtyła w Auli Pia w Rzymie otrzymuje godność kardynalską.



Tym samym kardynał Wojtyła rozpoczął okres jeszcze intensywniejszej służby Kościołowi i wiernym. Nie łatwa była to praca, albowiem rządy komunistyczne w Polsce nie ułatwiały Kościołowi spełniania swej misji. Kiedy władze cywilne odmówiły we wrześniu 67 roku ponownie paszportu Prymasowi Polski Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, kardynał Wojtyła nie wyjechał do Rzymu na znak solidarności.
Dnia 2.XI.1967 roku kardynał Karol Wojtyła odprawił mszę św. w kaplicy obozowej w Oświęcimiu i nawiedził celę, w której zginął śmiercią męczeńską ks. Maksymilian Kolbe.

Jako kardynał nadal pracował w różnych Kongregacjach Kurii Rzymskiej. W tym okresie często odwiedzał swoje rodzinne Wadowice, celebrując msze św. w kościele, w którym był chrzczony. Aktywnie brał udział w obchodach 50-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ponawiał wielokrotnie starania o beatyfikację królowej Jadwigi, Brata Alberta i innych polskich kandydatów na ołtarze. Dnia 21.XII.1968 roku kardynał Karol Wojtyła odprawił mszę św. w kościele św Anny w Krakowie przy zwłokach profesora Stanisława Pigonia, wygłosił kazanie oraz poprowadził pogrzeb od bramy cmentarnej na Rakowicach w Krakowie.

W "Roczniku Filozoficznym" opublikował swoje prace: "Problem teorii moralności" i w "Nurcie zagadnień posoborowych". Drukował również w "Osservatore Romano" i w "'Tygodniku Powszechnym".

Wiele uwag poświęcał zawsze Polonii za granicami Polski, utrzymał kontakty ze środowiskami. Aktywnie działał w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie. Kontaktował się także z wyznawcami innych wiar, m. in. dnia 28.II.1969 roku odwiedził synagogę w Krakowie przy ul. Szerokiej
Dnia 8.IV.1969 roku kardynał Wojtyła odprawił mszę św. i wygłosił kazanie w kościele św. Anny w Krakowie nad trumną prof. Zenona Klemensiewicza z UJ, który zginął w katastrofie lotniczej koło Zawoi w Beskidach. W dniu 18.V.1969 kardynał uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pierwszego w Nowej Hucie kościoła na osiedlu Bieńczyce.

W roku tym wyjeżdżał do Kanady, gdzie spotykał się z Polakami ze wszystkich większych skupisk. Przyjmowany był gorąco i owacyjnie. W innych latach odwiedzał wiele razy USA, Niemcy, Francję, Austrię i wszędzie bywał w środowiskach polonijnych.
W tym czasie ukazała się kolejna książka Karola Wojtyły pt. "U podstaw odnowy. Studium o realizacji Vaticanum II".
W dniu 19.V.1973 roku o godz. 8.30 uczestniczył w otwarciu grobowca króla Polski Kazimierza Jagiellończyka.
Na początku listopada 1974 roku napisał wstęp do książki Mieczysława Kotlarczyka pt. "Sztuka żywego słowa"

W pierwszych dniach stycznia 1915 roku kardynał Wojtyła powołany został na przewodniczącego Komisji do Spraw Apostolstwa Świeckich w Polsce. Konferencja Episkopatu Polski powołała Go także w tym czasie na przewodniczącego Komisji do Spraw Nauki Katolickiej, na członka Komisji do Spraw Instytucji Polskich w Rzymie i członka Komisji do Spraw Duszpasterstwa Ogólnego. W pierwszej połowie maja 1975 roku zainicjował i prowadził modły z okazji 150 rocznicy urodzin sługi Marii Anieli Truszkowskiej, założycielki Zgromadzenia ss. Felicjanek. Dnia 19.X.1975 roku wraz z pielgrzymami z Krakowa uczestniczył w Rzymie w bazylice św. Piotra w beatyfikacji Marii Teresy Ledóchowskiej.
Tego roku wiele publikował w "Roczniku Filozoficznym" KUL na temat encykliki "Humanae vitae".
Jak zwykle na początku 1976 roku przebywał w Zakopanem. W połowie tego roku wyjechał do USA, gdzie odwiedził wiele miast i środowisk polonijnych, głosząc Słowo Boże.
Po powrocie do kraju, w dniu 15.X.1976 roku, w przeddzień odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie na Placu Matejki, kardynał Karol Wojtyła odprawił mszę św. w katedrze na Wawelu przy grobach zwycięzcy spod Grunwaldu, króla Władysława Jagiełły i jego małżonki błogosławionej królowej Jadwigi. W tym czasie kardynał otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji. Dnia 15.V.77 roku w Nowej Hucie konsekrował kościół nazwany Arką Pana.

W dniu 26.VI.1977 roku wziął udział w obchodach jubileuszowych 50-lecia kapłaństwa ks. prałata dziekana dra Edwarda Zachera, byłego katechety w Liceum w Wadowicach.

Z wizytą w RFN, 1978

W roku 1978 wyjeżdżał kilka razy do Rzymu by uczestniczyć w pracach komisji biskupów oraz naukowców. W dniu 6.VIII. tego roku zmarł w Rzymie Ojciec Święty Paweł VI. Kardynał Karol Wojtyła wyjechał do Watykanu na uroczystości pogrzebowe, a następnie na konklawe. Już 26 sierpnia 1978 roku konklawe wybrało papieżem Jana Pawła I. Po audiencji u nowego papieża, kardynał Karol Wojtyła wrócił do Krakowa, by zaraz udać się do Niemiec oraz innych państw. Wszędzie głosił Słowo Boże wynikające z ducha II Soboru Watykańskiego.

I oto niespodziewanie w nocy z dnia 28 na 29.IX.1978 roku nadeszła z Rzymu wiadomość, że Papież Jan Paweł I nagle zmarł. Kardynał Karol Wojtyła 3.X. tego roku udał się do Rzymu na pogrzeb oraz konklawe. W uroczystościach tych brali udział polscy kardynałowie. Cały Kościół katolicki z zapartym tchem śledził pracę kardynałów.

Kto następcą Jana Pawła I-go?


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  

Sob 17:28, 01 Kwi 2006
Autor Wiadomość
__mgielka




Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:



Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  

Sob 17:31, 01 Kwi 2006
Autor Wiadomość
__mgielka




Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:



Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  

Sob 19:40, 01 Kwi 2006
Autor Wiadomość
_iskierka




Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:

Kiedy pisze ten post jest dzien 1 kwietnia w tym dniu papiez Jan Paweł II żyje...
...tyle ze w roku 2005 a jest 2006
Jednak czuje ze w dniu 2 kwietnia 2006 przez caly dzien a szczegolnie o godz. 21.37 papiez bedzie z nami...
..tyle ze spogladac bedzie z nieba...
...na nas...
...bedzie rozwazac czy naprawe kochalismy kochamy i bedziemy Go kochac...
...czy moze pamietamy o nim tylko wtedy kiedy wybija kolejna rocznica Jego śmierci kolejny rok miesiac dzien minuta sekunda...
Mam nadzieje ze chociaz 50% polakow pamieta o Nim zawsze a nie tylko wtedy kiedy trzeba.
I chce aby jutro papiez spogladajac z Domu Ojca- nieba bedzie dumny z nas polakow katolikow chrzescijan wiernych...


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  

Pon 12:27, 03 Kwi 2006
Autor Wiadomość
_iskierka




Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:



Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  

Pon 14:46, 03 Kwi 2006
Autor Wiadomość
_iskierka




Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:








I. pielgrzymka (25.I. - 1.II.1979)
do Ameryki Łacińskiej. Odwiedził: Dominikanę, Meksyk, Bahamy. Była to "pielgrzymka wiary", albowiem poświęcona została "Ewangelizacji Ameryki Łacińskiej dzisiaj i w przyszłości". A ponieważ była pierwszą podróżą apostolską za granicę, uważana jest za inaugurację Pontyfikatu na forum międzynarodowym. Ojciec Święty spotkał się z prezydentem Republiki Dominikany, z robotnikami, Polakami z Meksyku oraz odwiedził dzielnicę ubogich. Rozmawiał również z przedstawicielami innych wyznań niekatolickich.

II. pielgrzymka apostolska (2-10.VI.1979) była zarazem pierwszą podróżą do Ojczyzny. Witał Go wtedy Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński. Papież nawiedził: Warszawę, Gębarzewo, Gniezno, Jasną Górę, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Brzezinkę, Nowy Targ, Mogiłę, Nową Hutę. Oto co w książce "Apostoł Pokoju" napisał Adam Wieczorek: Ojciec święty na Jasnej Górze dokonał aktu oddania Kościoła w Polsce i na świecie Matce Bożej, w Krakowie ukoronował obraz Matki Bożej z Makowa Podhalańskiego, w Gnieźnie wręczył krzyże misyjne 12 neoprezbiterom ze Zgromadzenia Słowa Bożego, w Krakowie dokonał zamknięcie Synodu Duszpasterskiego Archidiecezji Krakowskiej... W Belwederze przeprowadził rozmowę z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem i spotkał się z władzami państwowymi. Modlił się i złożył kwiaty pod "ścianą śmierci" oraz pod Pomnikiem Męczeństwa Narodów na terenie byłego obozu zagłady w Oświęcimiu-Brzezińce, odwiedził swoje rodzinne Wadowice i Kraków, a na cmentarzu Rakowickim w Krakowie modlił się przy grobie rodziców - matki Emilii z Kaczorowskich (1884-1929), ojca Karola (1879-1941) i brata Edmunda (1906-1932). Jan Paweł II wtedy powiedział : Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa... I dlatego Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu ziemi. Nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski...

III. pielgrzymkę Papież-Polak (29.IX-7.X.1979)
odbył do Irlandii, następnie odwiedził Organizację Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku oraz był w kilku miastach Stanów Zjednoczonych. Wygłosił orędzie pt. "Godność osoby ludzkiej fundamentem sprawiedliwości i pokoju". Spotkał się z prezydentem USA Jimmy Carterem, sekretarzem Generalnym ONZ Kurtem Waldheimem, wziął udział w spotkaniach ekumenicznych z przedstawicielami Kościołów: prezbiteriańskiego, metodystycznego, luterańskiego, prawosławnego, ormiańskiego, koptyjskiego, etiopskiego, syryjskiego, reformowanego, anglikańskiego, Konwentu Baptystów, Kościoła Uczniów Chrystusa, a takie Wspólnotą żydowską i muzułmańską. Głównym celem tej podróży był pokój, braterstwo, nadzieja, bowiem z Bogiem można stworzyć lepszy świat, utrwalić wolność, sprawiedliwość i miłość...

IV. pielgrzymka (28-30.XI.I979)
do Turcji miała na względzie idee ekumeniczne. Wtedy Jan Paweł II spotkał się z Patriarchą Dimitrosem I, Patriarchą Kościoła ormiańsko-prawosławnego (gregoriańskiego) Sznorkiem Kulustianowem. Odwiedził także Efez, miasto Soboru Powszechnego w 431 roku. Odbył rozmowy z prezydentem Turcji i premierem. W Istambule zwiedził słynne pałace sułtanów oraz bazylikę bizantyjską Hagia Sophia. Wtedy właśnie w Turcji postanowiono nawiązać ponownie między Kościołem Katolickim i Kościołami prawosławnymi stosunki i kontakty, które miały umożliwić bliższe wzajemne poznanie się i stworzenie atmosfery do prowadzenia owocnego dialogu teologicznego", który nazwany został "dialogiem miłości".

V. pielgrzymka (2-12.V.1980)
była też pierwszą podróżą do Afryki. Papież odwiedził: Kairo, Kongo, Kenię, Ghanę, Górną Woltę i Wybrzeże Kości Słoniowej. Sens tej pielgrzymki najlepiej oddają słowa Jana Pawła II: Strzeżcie dobrze waszych afrykańskich korzeni. Czuwajcie nad wartościami waszej kultury.

VI. pielgrzymkę apostolską (30.V-2.VI.1980)
Ojciec Święty odbył do Francji, gdzie spotkał się z prezydentem Republiki Walerym Giscardem d'Estaing, z robotnikami, młodzieżą, a także Polonią z Francji, Holandii, Belgii, Republiki Federalnej Niemiec i Wielkiej Brytanii. Odwiedził również UNESCO. Celem tej pielgrzymki było: wychowanie poprzez kulturę, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem - a to, żeby "był", a nie tylko więcej "miał",... to znaczy, ażeby również umiał bardziej "być" nie tylko "z drugimi", ale także: "dla drugich".

VII. pielgrzymka (30.VI-12.VII.1980)
prowadziła do Ameryki Łacińskiej, do Brazylii. Jej celem był udział w otwarciu X Krajowego Kongresu Eucharystycznego, obchody 25-lecia powołania do życia Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (Celam), spotkania z wiernymi, władzami Brazylii, przedstawicielami innych Kościołów, Polonią brazylijską, z trędowatymi w koloniach Aquas Claras i Marituba, więźniami z Papuda, mieszkańcami Vidigal na przedmieściach Rio de Janerio gdzie zostawił "swój pierścień kardynalski, który otrzymał 26.VI.1967 roku z rąk papieża Pawła VI". Ojciec Święty był także na przedmieściach Sao Salvados gdzie panuje największa nędza w Brazylii. Apelował do rządów, prezydentów i bogatych narodów, aby zajęli się bardziej biedniejszymi częściami narodów.

VIII. pielgrzymka (15-19.XI.1980)
skierowana była do Republiki Federalnej Niemiec. "Głównym celem tej pielgrzymki było obudzenie, ożywienie i umocnienie wiary w jednym z materialnie najwyżej stojących społeczeństw świata". Jan Paweł II brał udział w obchodach 700-lecia śmierci świętego Alberta Wielkiego (1193-1280) doktora Kościoła. Nawiedził sanktuarium Maryjne w AltŠtting, a "w katedrze w Fuldzie przekazał relikwie błogosławionego Maksymiliana Kolbego". Złożył wizytę prezydentowi RFN prof. dr. Karolowi Carstensowi i spotkał się z Polonią Niemiec, Belgii, Holandii, Luksemburga i Francji.

IX. pielgrzymkę (16-27.II.1981)
Jan Paweł II odbył na Daleki Wschód do Pakistanu, Filipin, Guam, Japonii, USA. Jej celem było beatyfikowanie syna Filipin Lorenzo Ruiza oraz 15 męczenników (9 Japończyków, 4 Hiszpanów, 1 Francuza i 1 Włocha), którzy ponieśli śmierć męczeńską za wiarę Chrystusa w Japonii w 1637 roku. Była to zarazem pierwsza beatyfikacja dokonana poza Watykanem. Ojciec Święty modlił się o pokój w miejscu wybuchu bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki.

ZAMACH
Dnia 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra w Rzymie, w momencie gdy Jan Paweł II podniósł ręce, by błogosławić pozdrawiające Go dziecko, padły strzały w kierunku białej sutanny. Ojciec Święty obsunął się w ramiona asysty, sutanna została zabarwiona na czerwono... Służby porządkowe pochwyciły zamachowca. Okazał się nim Ali Agca z Turcji. Samochody na sygnałach pomknęły w kierunku szpitala Gemelli... Wierni posmutnieli, poczęli lamentować. Cały świat zanosił modły do Chrystusa, by przedwcześnie nie zabierał Jana Pawła II do Boga; - wszak ma jeszcze tyle do zrobienia na ziemi. Wiadomość błyskawicznie obiegła cały świat i dotarła do Polski. Nad Wisłą odezwały się dzwony wszystkich kościołów, wierni trzymali straż na modłach całe noce i dni... Po operacji i dniach słabości Jan Paweł II powrócił do zdrowia. - To był cud - powiedział - i wiem, komu go zawdzięczam. Jedna ręka trzymała pistolet, a inna prowadziła kule. Kiedy wyzdrowiał, spotkał się w więzieniu z zamachowcem. Nikt nie zna treści tej rozmowy. - I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy - szeptał na myśl o swoim zamachowcu. Po okresie intensywnej rekonwalescencji, powrócił do obowiązków Głowy Kościoła i Zwierzchnika Citta del Vaticano. Pracuje tak intensywnie jak dawniej.

X. pielgrzymka (12-19.II.1982)
Ojciec Święty odbył do Afryki i odwiedził Nigerię, Benin, Gabon, Gwineę Równikową. Jej celem było danie świadectwa światu, iż czarne kraje mają takie samo prawo jak inne do życia, rozwoju i dobrobytu. Apelował o sprawiedliwość i pokój.

XI. pielgrzymka (12-16.V.1982)
była do Portugalii, gdzie Jan Paweł II nawiedził Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, gdzie dokładnie w pierwszą rocznicę zamachu na swe życie dokonał poświęcenia świata Matce Kościoła. W Fatimie rozmawiał z siostrą Łucją, jedną z trojga dzieci, którym 13 maja 1917 roku objawiła się Matka Boża, modlił się nad grobami dwojga pozostałych dzieci: Hiacynty i Franciszka. Spotkał się również z prezydentem Republiki Portugalii. Jak podaje Adam Wieczorek w książce "Apostoł Pokoju" - W Fatimie 12 maja policja udaremniła zamach na życie Papieża, przygotowany przez duchownego hiszpańskiego Juana Fernandeza Krohna, wyświęconego przez zawieszonego przez Stolicę Apostolską arcybiskupa Lefebvre'a. Jan Paweł II wtedy powiedział do wiernych: Przybywam tutaj w dniu dzisiejszym, gdyż właśnie w tym czasie ubiegłego roku na Placu Świętego Piotra w Rzymie został dokonany zamach na życie papieża, co zbiegło się w tajemniczy sposób z datą pierwszego objawienia w Fatimie, które nastąpiło w dniu 13 maja 1917 roku. Daty te spotkały się w ten sposób, że musiałem odczuć, że jestem tutaj przedziwnie wezwany... Przybyłem po to, żeby na tym miejscu, które jak się wydaje - zostało szczególnie wybrane przez Matkę Boga, dziękować Bożej Opatrzności.

XII. pielgrzymkę (28.V-2.VI.1982)
Jan Paweł II odbył do Wielkiej Brytanii celem podtrzymania ducha przyjaźni i pokoju. Obok powinności służebnych wobec wiernych, Ojciec Święty wziął udział w spotkaniu modlitewnym w anglikańskiej katedrze w Canterbury, gdzie z prymasem Wspólnoty anglikańskiej arcybiskupem Robertem Runce podpisał wspólną deklarację. Spotkał się także z przedstawicielami Brytyjskiej Rady Kościołów, a także Wspólnot Chrześcijańskich Szkocji oraz Wspólnoty Żydowskiej. Złożył wizytę królowej brytyjskiej Elżbiecie II.

XIII. pielgrzymka (10-13.VI.1982)
wiodła do Ameryki Łacińskiej, do Brazylii i Argentyny. Mój pobyt na ziemi argentyńskiej, chociaż krótki dla przyczyn dobrze znanych - mówił Ojciec Święty - będzie przede wszystkim błaganiem zanoszonym wraz z wami do Tego, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi, aby napełnił serca wszystkich uczuciami braterstwa i pojednania.

XIV. pielgrzymkę (15.VI.1982)
Ojciec Święty odbył do Szwajcarii, do Międzynarodowej Organizacji Pracy. Jej celem było zwrócenie uwagi opinii świata na temat istoty i sensu pracy ludzkiej.

XV. pielgrzymkę (29.VIII.1982)
Papież-Polak odbył do San Marino, gdzie spotkał się z uczestnikami III Mityngu przyjaźni między narodami.

XVI. pielgrzymka (31.X.-9.XI.1982)
wiodła do Hiszpanii. Wtedy Jan Paweł II wołał: Europo. Odnajdź siebie samą. Bądź sobą. Oddaj cesarzowi to, co cesarskie, zaś Bogu to, co Boskie. Spotkał się m.in. z królem Juanem Carlosem i premierem Hiszpanii.

XVII. pielgrzymka (2-10.III.1983)
była zarazem czwartą pielgrzymką do Ameryki Łacińskiej. Ojciec Święty odwiedził: Kostarykę, Nikaraguę, Panamę, Salwador, Gwatemalę, Honduras, Belize i Haiti. Celem tej pielgrzymki było podjęcie misji pokojowej wobec trwających w wielu krajach Ameryki Środkowej wojen domowych. Spotkał się także z Polonią tych krajów. Jan Paweł II powiedział na zakończenie pielgrzymki: Proszę Najwyższego, by wzbudził nowe energie dobrej woli, by sprawił, że wreszcie ucichną odgłosy wojny: by skierował serca na drogę sprawiedliwości; by błogosławił tym wszystkim, którzy uczciwie pracują dla dobra tym, którzy pomagają cierpiącym, którzy dają schronienie, podają braterską dłoń wygnanym i przesiedlonym...

XVIII. pielgrzymka (16-23.VI.1983)
była drugą podróżą apostolską do Ojczyzny, Polski. Jan Paweł II odwiedził: Warszawę, Niepokalanów, Częstochowę, Jasną Górę, Poznań, Katowice, Wrocław, Górę Świętej Anny, Kraków, Nową Hutę, Mistrzejowice. Głównym celem był udział Ojca Świętego w uroczystościach 600-lecia Jasnej Góry. Peregrynacja pasterska była "pielgrzymką nadziei", bowiem w Polsce obowiązywał wtedy stan wojenny. Papież beatyfikował matkę Urszulę Ledóchowską, ojca Rafała Kalinowskiego i brata Alberta Chmielowskiego. W Warszawie oddał hołd śp. księdzu Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu, a w Niepokalanowie odwiedził celę zakonną św. Maksymiliana Kolbego. Na Jasnej Górze poświęcił korony dla słynących łaskami obrazów w: Lubaczowie, Brdowie, Stoczku Warmińskim, Zielenicach, oraz poświęcił obrazy z: Leżajska, Szczyrzyca, koronował figury z: Góry Iglicznej, Góry św. Anny, oraz obraz Matki Boskiej Opolskiej. W Krakowie ponownie koronował figurę Matki Boskiej Limanowskiej, statuę Matki Boskiej Ludźmierskiej i Matki Boskiej Myślenickiej. W Częstochowie złożył wotum za ocalenie życia w postaci przestrzelonego pasa swej sutanny. W Nowej Hucie - Mistrzejowicach konsekrował kościół pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Kolbego. Sporo czasu poświęcił Jan Paweł II sprawom sytuacji w Polsce, tendencjom wolnościowym narodu, walkom o sprawiedliwość społeczną i wolność wyznaniową. Rozmawiał z przewodniczącym Rady Państwa prof. Henrykiem Jabłońskim, dwukrotnie z premierem Wojciechem Jaruzelskim. Nie ulega wątpliwości, że te spotkania utorowały drogę dalszym przemianom w Polsce. Ojciec Święty otrzymał wtedy doktorat honoris causa wszystkich dyscyplin wykładanych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz doktorat honoris causa wszystkich sześciu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego, poparty przez Uniwersytet Warszawski i Poznański. Modlił się przy pomniku Bohaterów Getta i przy bramie Pawiaka w Warszawie, a także przy grobie swych rodziców na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Był w Tatrach, a w Dolinie Chochołowskiej spotkał się nieoficjalnie z Lechem Wałęsą, przywódcą Solidarności.

XIX. pielgrzymka (14-15.VIII.1983)
była podróżą prywatną do sanktuarium Matki Boskiej w Lourdes, w 125 rocznicę objawień w Lourdes oraz w 50 rocznicę kanonizacji Bernadetty Soubirous. Podczas tej pielgrzymki spotkał się z prezydentem Francji Francoise Mitterandem.

XX. pielgrzymkę (10-12.IX.1983)
Ojciec Święty odbył do Austrii, miała ona na celu udział w zamknięciu Dni Katolickich Austriackiego Kościoła.

XXI. pielgrzymka (2-12.V.1984)
wiodła na Daleki Wschód poprzez USA, do Korei Południowej, Papui - Nowej Gwinei, Wysp Salomona i Tajlandii. Jej celem był udział w posługach religijnych, kanonizacja 103 Męczenników Koreańskich, spotkanie ekumeniczne z przedstawicielami innych Kościołów. Papież spotkał się z prezydentem USA Ronaldem Reaganem, prezydentem Korei Południowej Chun Doo Hwanem, królem Tajlandii oraz innymi osobistościami. Wszędzie akcentował udział kościoła w życiu społecznym tych krajów.

XXII. pielgrzymka (12-17.VI.1984)
do Szwajcarii była ważnym wydarzeniem ekumenicznym, bowiem Jan Paweł II wiele rozmawiał na temat jedności chrześcijan. Odwiedził Światową Radę Kościołów w Genewie.

XXIII. pielgrzymkę (9-21.IX.1984)
Papież odbył do Kanady pod hasłem: "Wyznajmy naszą wiarę" i poznajmy się lepiej, aby dalej i owocniej współpracować i współżyć. Ojciec Święty odwiedził Quebec, Trios-Riveres, Montreal, St. John's, Moncton, Halifax, Toronto, Midland, Unionville, Edmonton, Vancouver, Ottawę. Wołał: Kanado, pamiętaj, że to największe bogactwo, którego źródłem jest wielość kultur, pozwala ci obdarowywać innych i im pomagać...

XXIV. pielgrzymka (10-13.X.1984)
była piątą podróżą do Ameryki Łacińskiej - wtedy Jan Paweł II odwiedził Hiszpanię i udał się za Ocean Atlantycki do Dominikany i Puerto Rico. Jej celem było zapoczątkowanie wielkiej nowenny przygotowującej ludzi do jubileuszu 500-lecia odkrycia Ameryki. Ojciec Święty odbył podróż do Ameryki Łacińskiej historycznym szlakiem Krzysztofa Kolumba. Modlił się przy grobie odkrywcy Ameryki, który zaraz po wylądowaniu w Nowym Świecie 12.X.1492 roku postawił krzyż na wyspie Santo Domingo.

XXV. pielgrzymka (26.I.-6.II.1985)
była zarazem szóstą podróżą do Ameryki Łacińskiej. Papież odwiedził: Wenezuelę, Ekwador, Peru, Trynidad i Tobago. Celem było uczestnictwo w obchodach 450-lecia ewangelizacji w Ekwadorze i Peru. Beatyfikował siostry zakonne, udzielił święceń kapłańskich 47 diakonom, modlił się przy relikwiach peruwiańskich świętych: Róży z Limy, Marcina Porres, Tyrybiusza de Mongrovejo, Juana Maciasa, Franciszka Solano. Spotkał się z Polonią, a także najbiedniejszymi Indianami, Inkami i innymi mieszkańcami amazońskiej dżungli. Dla biednych przekazał 50 tyś. dolarów oraz 50 tyś. dla miejscowości dotkniętych katastrofalną powodzią.

XXVI. pielgrzymkę (11-21.V.1985)
papież odbył do Holandii, Luksemburga, Belgii. Była ona najtrudniejsza z dotychczasowych, bowiem mieszkańcy krajów Beneluksu wytworzyli napiętą sytuację wokół wiary i Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Jan Paweł II powiedział, że wszyscy ludzie odwiedzają papieża w Watykanie, to i On udaje się z wizytami do swych gości.

XXVII. pielgrzymka (8-20.VIII.1985).
Jan Paweł II udał się do Afryki w trzecią podróż apostolską i odwiedził: Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Republikę Środkowej Afryki, Zair, Kenię i Maroko. Tam uczestniczył w zakończeniu XLIII Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Nairobi pod hasłem: "Eucharystia a rodzina chrześcijańska".

XXVIII. pielgrzymka (8.IX.1985)
do Lichtensteinu trwała tylko jeden dzień, a jej celem było odwiedzenie Wspólnoty Kościelnej liczącej około 30.000 wiernych.

XXIX. pielgrzymka (31.I-11.II.1986)
prowadziła do Indii. Ojciec Święty wyraził uznanie narodowi indyjskiemu, jego kulturze i religiom, albowiem Kościół Rzymsko-Katolicki istnieje tam w harmonii z innymi wyznaniami od blisko 2000 lat. Odwiedził Delhi, Raj, Kalkutę, Bombaj i inne miasta. W Kalkucie nawiedził aśram Nirmak Hriday - Dom Czystego Serca - schronisko dla umierających, prowadzone przez Siostry Misjonarki Miłości i spotkał się z Matką Teresą. Odbył rozmowy z przedstawicielami różnych religii i kultur.

XXX. pielgrzymka (1-8.VII.1986)
była siódmą podróżą do Ameryki Łacińskiej. Papież odwiedził: Kolumbię i Saint Lucia. Jej celem były obchody Roku Maryjnego dla uczczenia 400-lecia poświęcenia obrazu Matki Boskiej Różańcowej.

XXXI. pielgrzymka (4-7.X.1986)
do Francji miała na celu poszukiwanie duchowego bogactwa i chrześcijańskich tradycji narodu francuskiego. Papież przebywał w dzielnicach robotniczych, wśród księży robotników, modlił się u grobów świętych: Franciszka Salezego, Joanny Franciszki de Chantal, spotkał się z przedstawicielami innych Kościołów.

XXXII. pielgrzymka (18.XI.-2.XII.1986)
to trzecia podróż na Daleki Wschód. Ojciec Święty odwiedził: Bangladesz, Singapur, Fidżi, Nową Zelandię, Australię, Seszele. Tej podróży przyświecało 200-lecie istnienia Kościoła w Australii. Obok powinności i posług dla wiernych, Jan Paweł II spotkał się z Polonią oraz Australijczykami wywodzącymi się z innych grup narodowościowych... Powiedział: Jeżeli pragniecie pokoju, otwórzcie wasze serca Jezusowi.

XXXIII. pielgrzymka (31.III.-3.IV.1987)
miała trasę: Urugwaj, Chile, Argentyna. W Niedzielę Palmową w Rzymie, w latach 1984, 1985, 1986 na spotkaniach z młodymi, Ojciec Święty mówił: Jestem posłańcem świata, jestem nadzieją Kościoła i wyraził wolę, aby co roku odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Właśnie w Argentynie, 11.IV.1987 roku odbył się Światowy Dzień Młodzieży. Setki tysięcy młodych wzięło udział w modlitwach z Janem Pawłem II, pod hasłem poznania Chrystusa, Boga i samych siebie. Od tego roku odbywają się kolejne Światowe Spotkania Młodzieży.

XXXIV. pielgrzymka (30.IV-4.V.1987)
do Republiki Federalnej Niemiec odbyła się pod hasłem: "Świadkowie wiary". Papież czynił posługi kościelne, uczestniczył w nabożeństwach ekumenicznych, rozmawiał z Polonią, złożył wizytę prezydentowi RFN Richardowi von Weizsaeckerowi, kanclerzowi Helmutowi Kohlowi, a także spotkał się z górnikami.

XXXV. pielgrzymka (8-14.VI.1987)
do Polski stała się trzecią podróżą Ojca Świętego do ojczystego kraju a miała na celu udział w II Krajowym Kongresie Eucharystycznym. Jan Paweł II odwiedził: Warszawę, Majdanek, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę, Jasną Górę, Łódź i ponownie Warszawę. Beatyfikował Karolinę Kózkównę i biskupa Michała Kozala. Przed odlotem spotkał się z Lechem Wałęsą oraz przedstawicielami Rady Państwa, rządu.

XXXVI.pielgrzymka (10-21.IX.1987)
stała się drugą podróżą do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Kanady. Była to podróż w 200-lecie uchwalenia Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki i przebiegała pod hasłem: "Jedność w dziele posługiwania". Jan Paweł II nawiedził lokalne Kościoły, spotkał się z prezydentem Ronaldem Reaganem, odwiedził chorych na AIDS w Dolores. Wiele czasu poświęcił Polonii.

XXXVII. pielgrzymka (7-18.V.1988)
była już dziewiątą podróżą apostolską do Ameryki Łacińskiej. Papież był w: Urugwaju, Boliwii, Peru i Paragwaju. Uczestniczył w zamknięciu V Kongresu Eucharystycznego i Maryjnego krajów: Wenezueli, Panamy, Ekwadoru, Boliwii, Peru i Limy. Kanonizował trzech pierwszych świętych w Paragwaju: jezuitów, misjonarzy, którzy swą działalność ewangeliczną okupili śmiercią męczeńską: Roque Gonzaleza de Santa Cruz, Alfonso Ridrigueaza i Juana de Castillo. Spotkał się z rolnikami, górnikami, młodzieżą a także misjonarzami polskimi. Wtedy skierował orędzie telewizyjne do pracowników środków masowego przekazu z okazji "Dnia Dziennikarza" oraz list do więźniów w Limie.

XXXVIII. pielgrzymka (23-27.VI.1988)
prowadziła do Austrii, gdzie Jan Paweł II nawiedził: Wiedeń, Eisenstadt, Mauthausen, Salzburg, Enns-Lorch, Gurk, Innsbruck. Hasłem jej było: Tak wobec wiary, tak wobec życia.

XXXIX. pielgrzymka (10-19.IX.1988)
stała się czwartą podróżą do Afryki. Papież nawiedził : Zimbabwe, Bostwanę, Republikę Południowej Afryki, Lesotho, Suazi i Mozambik. Apelował o pokój, albowiem wiele krajów afrykańskich toczy między sobą wojny, masowo giną ludzie, a kraje staczają się w skrajną nędzę. - Bez miłości nie sposób zbudować sprawiedliwej i trwałej społeczności... Bez miłości świat ulega odczłowieczeniu. Beatyfikował Apostoła Afryki Południowej Ojca Józefa Grarda ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej.

XL. pielgrzymka (8-11.X.1988)
do Francji, była czwartą do tego państwa. Papież nawiedził: Strasbourg, Metz, Nancy, Mont Sainte, Odile, Miluze. Odwiedził Radę Europy, Parlament Europejski, Komisję i Trybunał Praw Człowieka. Uczestniczył w spotkaniu głuchoniemych i młodzieży pod hasłem: "Stwarzać - kochać - marzyć"! Apelował o tworzenie nowej, sprawiedliwej i pozbawionej przemocy Europy.

XLI. pielgrzymka (28.IV.-6.V.1989),
to już piąta podróż apostolska Papieża do Afryki. Odwiedził wtedy: Madagaskar, Reunion, Zambię i Malawię. Jan Paweł II brał udział w obchodach 100-lecia Kościoła w Malawi. Beatyfikował Malgaszkę Wiktorię Rosoamanarivo oraz brata Jean-Bernarda Rousseau.

XLII. pielgrzymka (1-1O.VI.1989) do krajów skandynawskich. Jan Paweł II nawiedził: Norwegię, Islandię, Finlandię, Danię i Szwecję. Jak powiedział - była to pielgrzymka do początków chrześcijaństwa i Kościoła w północnej Europie, a jej hasłem modlitwa: "Ojcze, spraw, aby byli jedno". Spotkał się z prawosławnymi, luteranami, a także z Polonią. Uczestniczył w nabożeństwach ekumenicznych.

XLIII. pielgrzymka (19-21.VIII.1989)
do Hiszpanii miała za główny cel spotkanie z uczestnikami IV Światowego Dnia Młodzieży, w którym brało udział ponad pół miliona osób z 50 krajów świata. Hasłem spotkania było: "Jezus - Droga, Prawda i Życie", a treścią modlitw zawołanie: "Przyjdźcie i zbliżcie się do Chrystusa". Dni Młodzieży odbyły się w Santiago de Compostela. Ojciec Święty wiele rozmawiał z młodymi, mówiąc, że pielgrzymuje dziś, by razem z młodymi spotkać Chrystusa. A Chrystus jest wszędzie.

XLIV. pielgrzymka (6-16.X.1989)
to piąta podróż apostolska Jana Pawła II na Daleki Wschód, Papież odwiedził: Koreę Południową, Indonezję i Mauritius. Uczestniczył w zamknięciu 44 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbywał się w Seulu, a jego zawołaniem było: "Chrystus jest naszym pokojem". Wielkim wydarzeniem stało się skierowanie przez Ojca Świętego apelu do katolików w Chinach.

XLV. pielgrzymka (25.1.-1.II.1990)
była szóstą podróżą na kontynent afrykański. Papież odwiedził: Republikę Wysp Zielonego Przylądka, Gwinee Bissau, Mali, Burkine Faso i Republikę Czadu. Tam Jan Paweł II nawiedził najbiedniejsze kraje, rozmawiał z politykami, dyplomatami na temat sposobów udzielenia pomocy biednym, interesował się efektami apelu wystosowanego w 1979 roku w sprawie niesienia pomocy narodom i ludom potrzebującym. Interesował się działalnością Fundacji na Rzecz Krajów Sahelu imienia Jana Pawła II utworzonej w 1984 roku, wystosował orędzie na Światowy Dzień Trędowatych. Biskup Rzymu, Następca Piotra, wzywa w imię sprawiedliwości swoich braci i siostry by nie zapominali o ludziach głodujących na tym kontynencie, by nie odmawiali im powszechnego prawa do godności ludzkiej i bezpiecznego życia - apelował.

XLVI. pielgrzymka (21-22.IV.1990)
do Czechosłowacji, na zaproszenie prezydenta Vaclava Havla miała na celu by czeski i słowacki Kościół przestał milczeć i zaczął się odradzać. Ojciec Święty nawiedził kolebkę misyjnej posługi Świętych Cyryla i Metodego, apostołów Słowian oraz patronów Europy, dokonał kilku nominacji hierarchów kościelnych. Niektórzy historycy nazywają tę podróż kolejnym etapem długiej pielgrzymki do wolności.

XLVII. pielgrzymka (6-14.V.1990)
wiodła do Ameryki Łacińskiej, a była to już dziesiąta podróż na ten kontynent. Następca Piotra odwiedził Meksyk i Cura‘ao. Interesował się sytuacją Kościoła, stosunkami pomiędzy państwem i Kościołem, nawiedził sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe, gdzie beatyfikował trzech męczenników i jednego kapłana, a także zatwierdził kult Juana Diego, Indianina, któremu objawiła się Matka Boża. Dokonał koronacji obrazu i figury Matki Boskiej, udzielił święceń kapłańskich 100 diakonom oraz dzieciom pierwszej Komunii Świętej.

XLVIII. pielgrzymka papieska (25-27.V.1990)
była na Maltę, do miejsc kultu świętego Pawła Apostoła.

XLIX. pielgrzymka apostolska (1-10.IX.1990)
to zarazem siódma podróż do Afryki, podczas której Papież nawiedził: Tanzanię, Burundi, Rwandę i Wybrzeże Kości Słoniowej. Wziął udział w rocznicy powstania diecezji Moshi w Tanzanii i konsekrował katedrę Matki Boskiej Królowej Pokoju w Yamasuro, architektonicznej kopii Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie, ofiarowanej Ojcu Świętemu przez prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej.

L. pielgrzymka (1-9.VI.1991)
Ojca Świętego była czwartą podróżą apostolską do Ojczyzny. Papież przebywał w: Warszawie, Rzeszowie, Przemyślu, Lubaczowie, Kielcach, Radomiu, Łomży, Białymstoku, Olsztynie Włocławku, Płocku. W Rzeszowie beatyfikował sługę Bożego biskupa Sebastiana Pelczara, a w Przemyślu nawiedził kościół greko-katolicki. W Radomiu odprawił mszę św. dla robotników, a w Łomży dla rolników i spotkał się z Litwinami. Do Białegostoku pojechał, aby m.in. odbyć modlitewne spotkanie ekumeniczne z braćmi prawosławnymi. W Warszawie Jan Paweł II spotkał się z Prymasem Polski, kardynałem Józefem Glempem, z władzami państwowymi III Rzeczypospolitej, Korpusem Dyplomatycznym, oraz w Teatrze Wielkim ze światem kultury. Celebrował Mszę św. w setną rocznicę encykliki Leona XIII Rerum Novarum i beatyfikował sługę Bożego, Rafała Chylińskiego, franciszkanina.

Tego samego roku pielgrzymkę apostolską Jan Paweł II odbył ponownie do Ojczyzny. W dniu 14 sierpnia 1991 roku konsekrował w Wadowicach kościół pod wezwaniem św. Piotra Apostoła. Świątynia jest wotum wdzięczności za ocalenie Jana Pawła II z zamachu 13 maja 1981 roku. Papież dokonał także koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która jest darem biskupa Leirii z Fatimy. Statua stoi obok wielkiego ołtarza i jest obiektem kultu wiernych nie tylko z Wadowic, ale również z całej Polski Południowej. Sanktuarium nawiedzają pielgrzymki, by wziąć udział w nabożeństwach i procesjach w dniu 13-go każdego miesiąca, od maja do października każdego roku. Tego samego dnia z Wadowic udał się na Jasną Górę, gdzie wziął udział w VI Światowym Dniu Młodzieży. Przybyło wtedy do Częstochowy kilkaset tysięcy, niektórzy mówią - ponad milion - młodych z całego świata, m.in. po raz pierwszy z krajów byłego ZSRR, a więc z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Rosji, Białorusi oraz państw powstałych po rozpadzie Jugosławii. Podczas nocnego czuwania z młodzieżą przed Obrazem Matki Bożej na murach klasztoru Paulinów powiedział Jan Paweł II: Jestem! Pamiętam! Czuwam! Młodym, gorącym sercom zakomunikował: Otrzymaliście Ducha Przybrania za synów. Wtedy powstała i była śpiewana wzruszająca pieśń "Abba Ojcze".

W czasie VII Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie w 1992 roku Ojciec Święty nawoływał: Nie lękajcie się zaproponować Chrystusa komuś, kto Go jeszcze nie zna.

W okresie kolejnych dwóch lat Jan Paweł II składał wizyty apostolskie w wielu krajach Europy, był także w Ziemi Świętej. Wykaz dalszych podróży apostolskich znaleźć można w "Osservatore Romano" oraz okolicznościowych wydawnictwach.



--------------------------------------------------------------------------------

W dniach 14 i 15.VIII.1993 roku Ojciec Święty przebywał w USA, gdzie w mieście Denver, u stóp Gór Skalistych wziął udział w VIII Światowym Dniu Młodzieży. W czasie modlitwy, rozmów przyjacielskich, zabaw, młodzi świadczyli o darze pełni życia, śpiewali we wszystkich językach świata, wyrażali umiłowanie Chrystusa w tańcach, strojach, obrzędach swych ojców. Po zakończeniu Dni Młodzieży mówili: Spotkanie z Ojcem Świętym było przeżyciem, o którym się nigdy nie zapomni, a dzięki temu będziemy lepsi, mądrzejsi, spokojniejsi o przyszłość. Jan Paweł II zachęcał młodych: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię Chrystusa. Ponad 100 podróży apostolskich odbył do miast włoskich, wszędzie witany owacyjnie, albowiem "insza to rzecz słyszeć, a insza widzieć".

W dniach 4-8.IX.1993 roku Jan Paweł II odbył pielgrzymkę na Litwę, gdzie nawiedził obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, spotkał się z Polonią, duchownymi, zakonnikami i siostrami zakonnymi a także z prezydentem Republiki Litewskiej. Odwiedził Kowno, Szawle i Szydłowę, gdzie modlił się w intencji męczenników i zesłańców oraz rodziny chrześcijańskiej. Ojciec Święty przebywał również na Łotwie i w Estonii.

W latach 1990-1997 Ojciec Święty odbył kilkanaście pielgrzymek, m.in. do Afryki, (3-1O.II.1993) - Benin, Uganda, Sudan; do Albanii (25.IV.1993); Hiszpanii (15.VI.1993); na Jamajkę, do Meksyku i USA (9-16.VIII.1993), w tym czasie był 14.VIII na VIII Światowym Dniu Młodzieży w Denver, USA); odwiedził Litwę, Łotwę i Estonię (5-7.IX.1993); odbył podróż do Chorwacji objętej wojną (10-11.IX.1994) modląc się o zrozumienie prawosławnych, muzułmanów i katolików w intencji przerwania wojny; swoją 63 pielgrzymkę odbył na Daleki Wschód (11-22.I.1995), odwiedził Filipiny, gdzie wziął udział w 10 Światowym Spotkaniu Młodzieży, był w Nowej Gwinei, Australii a na Sri Lance przeprowadził trzy beatyfikacje; (Trzeba być obdarzonym niezwykłymi mocami witalnymi, aby w 11 dni wytężonych zajęć przebyć 33 tysiące km.). Pod koniec maja 1995 roku (21-22) Ojciec Święty złożył wizytę w Republice Czeskiej (Ołomuniec) oraz w Polsce (Skoczów, Bielsko-Biała i Żywiec), gdzie dokonał kanonizacji błogosławionego męczennika Jana Sarkandra, rodem ze Skoczowa i bł. Zdzisławy z Lemberka. Do połowy 95 roku odbył 64 "Pielgrzymki do świata".


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  

Pon 14:57, 03 Kwi 2006
Autor Wiadomość
_iskierka




Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu:

REDEMPTOR HOMINIS


I. DZIEDZICTWO

1. U kresu drugiego tysiąclecia
2. Pierwsze słowa nowego pontyfikatu
3. W zawierzeniu Duchowi Prawdy i Miłości
4. W nawiązaniu do pierwszej encykliki Pawła VI
5. Kolegialność i apostolstwo
6. Droga do zjednoczenia chrześcijan

II. TAJEMNICA ODKUPIENIA

7. W kręgu Tajemnicy Chrystusa
8. Odkupienie odnowionym stworzeniem
9. Boski wymiar Tajemnicy Odkupienia
10. Ludzki wymiar Tajemnicy Odkupienia
11. Tajemnica Chrystusa u podstaw misji Kościoła i chrześcijaństwa
12. Misja Kościoła a wolność człowieka

III. CZŁOWIEK ODKUPIONY I JEGO SYTUACJA W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM

13. Chrystus zjednoczył się z każdym człowiekiem
14. Wszystkie drogi Kościoła prowadzą do człowieka
15. Czego lęka się współczesny człowiek
16. Postęp czy zagrożenie?
17. Prawa człowieka: "litera" czy "duch"

IV. POSŁANNICTWO KOŚCIOŁA I LOS CZŁOWIEKA

18. Kościół przejęty powołaniem człowieka w Chrystusie
19. Kościół odpowiedzialny za prawdę
20. Eucharystia i Pokuta
21. Powołanie chrześcijańskie: służyć i królować
22. Matka naszego zawierzenia


DIVES IN MISERICORDIA



I. KTO MNIE WIDZI, WIDZI I OJCA

1. Objawienie miłosierdzia
2. Wcielenie miłosierdzia

II. ORĘDZIE MESJAŇSKIE

3. Kiedy Chrystus rozpoczął czynić i nauczać

III. STARY TESTAMENT

4. ...

IV. PRZYPOWIEŚĆ O SYNU MARNOTRAWNYM

5. Analogia
6. Szczególna koncentracja na godności człowieka

V. MISTERIUM PASCHALNE

7. Miłosierdzie objawione w krzyżu i zmartwychwstaniu
8. Miłość potężniejsza niż śmierć - potężniejsza niż grzech
9. Matka miłosierdzia

VI. "MIŁOSIERDZIE... Z POKOLENIA NA POKOLENIE"

10. Obraz naszego pokolenia
11. Źródła niepokoju
12. Czy sprawiedliwość wystarcza?

VII. MIŁOSIERDZIE BOGA W POSŁANNICTWIE KOŚCIOŁA

13. Kościół wyznaje miłosierdzie Boga i głosi je
14. Kościół stara się czynić miłosierdzie

VIII. MODLITWA KOŚCIOŁA NASZYCH CZASÓW

15. Kościół odwołuje się do miłosierdzia Bożego


LABOREM EXERCENS



I. WPROWADZENIE

1. O pracy ludzkiej w dziewięćdziesiąt lat po encyklice Rerum novarum
2. W organicznym rozwoju działania i nauki społecznej Kościoła
3. Problem pracy kluczem do kwestii społecznej

II. PRACA A CZŁOWIEK

4. W Księdze Rodzaju
5. Praca w znaczeniu przedmiotowym. Technika
6. Praca w znaczeniu podmiotowym: człowiek-podmiot pracy
7. Zagrożenie właściwego porządku wartości
8. Solidarność ludzi pracy
9. Praca - godność osoby
10. Praca a społeczeństwo: rodzina, naród

III. KONFLIKT PRACY I KAPITAŁU NA OBECNYM ETAPIE HISTORYCZNYM

11. Wymiary konfliktu
12. Pierwszeństwo pracy
13. Ekonomizm i materializm
14. Praca a własność
15. Argument "personalistyczny"

IV. UPRAWNIENIA LUDZI PRACY

16. W szerokim kontekście praw człowieka
17. Pracodawca: "pośredni" a "bezpośredni"
18. Problem zatrudnienia
19. Płaca i inne świadczenia społeczne
20. Znaczenie związków zawodowych
21. Godność pracy na roli
22. Osoba upośledzona a praca
23. Praca a problem emigracji

V. ELEMENTY DUCHOWOŚCI PRACY

24. Szczególne zadanie Kościoła
25. Praca jako uczestnictwo w dziele Stwórcy
26. Chrystus - człowiek pracy
27. Praca ludzka w świetle Chrystusowego Krzyża i Zmartwychwstania


SLAVORUM APOSTOLI

I. WPROWADZENIE
II. RYS BIOGRAFICZNY
III. ZWIASTUNOWIE EWANGELII
IV. ZAKŁADALI KOŚCIÓŁ BOŻY
V. KATOLICKI ZMYSŁ KOŚCIOŁA
VI. EWANGELIA I KULTURA
VII. ROZLEGŁOŚĆ CHRZEŚCIJAŇSKIEGO MILENIUM SŁOWIAŇSZCZYZNY
VIII. ZAKOŇCZENIE


DOMINUM ET VIVIFICANTEM

WSTĘP

I. DUCH OJCA I SYNA DANY KOŚCIOŁOWI

1. Obietnica i objawienie się Jezusa podczas wieczerzy paschalnej
2. Ojciec, Syn i Duch Święty
3. Zbawcze udzielanie się Boga w Duchu Świętym
4. Mesjasz, namaszczony Duchem Świętym
5. Jezus z Nazaretu, "wyniesiony" w Duchu Świętym
6. Chrystus zmartwychwstały mówi: "Weźmijcie Ducha Świętego!"
7. Duch Święty a czas Kościoła

II. DUCH, KTÓRY PRZEKONYWA ŚWIAT O GRZECHU

1. Grzech, sprawiedliwość i sąd
2. Świadectwo dnia Pięćdziesiątnicy
3. Świadectwo początku: pierworodny wymiar grzechu
4. Duch, który przeobraża cierpienie w odkupieńczą miłość
5. Krew, która oczyszcza sumienia
6. Grzech przeciw Duchowi Świętemu

III. DUCH, KTÓRY DAJE ŻYCIE

1. Motyw Jubileuszu Dwutysiąclecia: Chrystus, "który się począł z Ducha Świętego"
2. Motyw Jubileuszu: objawiła się łaska
3. Duch Święty w immanentnym konflikcie z człowiekiem: ciało pożąda przeciwko duchowi, a duch przeciw ciału.
4. Duch Święty umacnia "człowieka wewnętrznego"
5. Kościół - sakramentem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem
6. Duch i Oblubienica mówią: "Przyjdź!"

ZAKOŇCZENIE


REDEMPTORIS MATER


WPROWADZENIE

I. MARYJA W TAJEMNICY CHRYSTUSA

1. Łaski pełna
2. "Błogosławiona która uwierzyła"
3. Oto Matka twoja

II. BOGARODZICA W POŚRODKU PIELGRZYMUJĄCEGO KOŚCIOŁA

1. Kościół, Lud Boży - zakorzeniony wśród wszystkich narodów ziemi
2. Pielgrzymowanie Kościoła a jedność wszystkich chrześcijan
3. "Magnificat" pielgrzymującego Kościoła

III. POŚREDNICTWO MACIERZYŇSKIE

1. Maryja - Służebnica Pańska
2. Maryja - w życiu Kościoła i każdego chrześcijanina
3. Znaczenie Roku Maryjnego

ZAKOŇCZENIE


SOLLICITUDO REI SOCIALIS



I. WPROWADZENIE
II. NOWOŚĆ ENCYKLIKI POPULORUM PROGRESSIO
III. PANORAMA ŚWIATA WSPÓŁCZESNEGO
IV. PRAWDZIWY ROZWÓJ LUDZKI
V. ODCZYTYWANIE AKTUALNYCH PROBLEMÓW W ŚWIETLE TEOLOGII
VI. NIEKTÓRE WSKAZANIA SZCZEGÓŁOWE
VII. ZAKOŇCZENIE


REDEMPTORIS MISSIO



WPROWADZENIE

I. JEZUS CHRYSTUS JEDYNYM ZBAWICIELEM

"Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie"
Wiara w Chrystusa jest propozycją skierowaną do wolności człowieka
Kościół znakiem i narzędziem zbawienia
Zbawienie ofiarowane jest wszystkim ludziom
"Nie możemy nie mówić"

II. KRÓLESTWO BOŻE

Chrystus uobecnia Królestwo
Znamiona i wymogi Królestwa
Królestwo Boże wypełnia się i zostaje ogłoszone w Zmartwychwstałym Chrystusie
Królestwo w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła
Kościół w służbie Królestwa

III. DUCH ŚWIĘTY GŁÓWNYM SPRAWCĄ MISJI

Rozesłanie "aż po krańce ziemi"
Duch kieruje misją
Duch Święty czyni misyjnym cały Kościół
Duch Święty jest obecny i działa w każdym czasie i miejscu
Działalność misyjna jest dopiero u początków

IV. NIEZMIERZONE HORYZONTY MISJI WŚRÓD NARODÓW

Złożona i ulegająca przemianom sytuacja religijna
Misje ad gentes zachowują swą wartość
Do wszystkich narodów pomimo trudności
Kręgi misji ad gentes
Wierność Chrystusowi i działanie na rzecz wolności człowieka
Zwrócić uwagę chrześcijan na Południe i Wschód

V. MISYJNE DROGI

Pierwszą formą ewangelizacji jest świadectwo
Pierwsze przepowiadanie Chrystusa Zbawiciela
Nawrócenie i chrzest
Formowanie Kościołów lokalnych
"Kościelne wspólnoty podstawowe" siłą ewangelizacyjną
Wcielać Ewangelię w kultury narodów
Dialog z braćmi o innych przekonaniach religijnych
Popierać rozwój wychowując sumienia
Miłość źródłem i sprawdzianem misji

VI. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA MISJE I PRACUJĄCE W DUSZPASTERSTWIE MISYJNYM

Osoby odpowiedzialne w pierwszym rzędzie za działalność misyjną
Misjonarze i Instytuty ad gentes
Kapłani diecezjalni dla misji powszechnej
Misyjna owocność życia konsekrowanego
Wszyscy ludzie świeccy są misjonarzami na mocy chrztu świętego
Działalność katechistów i różnorodność posług
Kongregacja do spraw Ewangelizacji Narodów i inne instytucje zajmujące się działalnością misyjną

VII. WSPÓŁPRACA W DZIAŁALNOŚCI MISYJNEJ

Modlitwy i ofiary w intencji misjonarzy
"Panie, oto ja, jestem gotowy! Poślij mnie!"
"Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu"
Nowe formy współpracy misyjnej
Ożywianie ducha misyjnego w Ludzie Bożym i jego formacja misyjna
Główna odpowiedzialność Papieskich Dzieł Misyjnych
Umieć nie tylko dawać, ale i przyjmować
Bóg przygotowuje nową wiosnę Ewangelii

VIII. DUCHOWOŚĆ MISYJNA

Pozwolić się prowadzić Duchowi
Żyć tajemnicą Chrystusa "posłanego"
Miłować Kościół i ludzi, tak jak umiłował ich Jezus
Prawdziwy misjonarz to święty

ZAKOŇCZENIE


CENTESIMUS ANNUS



WPROWADZENIE

I. ZNAMIENNE RYSY ENCYKLIKI RERUM NOVARUM
II. KU "RZECZOM NOWYM" NASZYCH CZASÓW
III. ROK 1989
IV. WŁASNOŚĆ PRYWATNA I POWSZECHNE PRZEZNACZENIE DÓBR
V. PAŇSTWO I KULTURA
VI. CZŁOWIEK JEST DROGĄ KOŚCIOŁA


VERITATIS SPLENDOR



WPROWADZENIE

Jezus Chrystus, prawdziwe światło, które oświeca każdego człowieka
Przedmiot niniejszej encykliki

I. "NAUCZYCIELU, CO DOBREGO MAM CZYNIĆ

Chrystus i odpowiedź na pytanie moralne
"A oto podszedł do Niego pewien człowiek"
"Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?"
"Jeden tylko jest Dobry"
"Jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania"
"Jeśli chcesz być doskonały"
"Przyjdź i chodź za Mną!"
"U Boga wszystko jest możliwe"
"A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata"

II. "NlE BIERZCIE WIĘC WZORU Z TEGO ŚWIATA"

Kościół wobec niektórych tendencji współczesnej teologii moralnej
Nauczać tego, co jest zgodne ze zdrową doktryną
"Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"

I. Wolność a prawo

"Z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść"
Bóg zechciał pozostawić człowieka "w ręku rady jego"
Szczęśliwy mąż, który ma upodobanie w Prawie Pana
Treść prawa wypisana jest w ich sercach"
"Lecz od początku tak nie było"

II. Sumienie a prawda

Sanktuarium człowieka
Osąd sumienia
Poszukiwanie prawdy i dobra

III. Wybór podstawowy i konkretne postępowanie

"Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału"
Grzech śmiertelny i powszedni

IV. Akt moralny

Teleologia i teleologizm
Przedmiot świadomego aktu
"Zło wewnętrzne": nie wolno czynić zła, aby uzyskać dobro

III. "BY NIE ZNIWECZYĆ CHRYSTUSOWEGO KRZYŻA"

Dobro moralne w życiu Kościoła i świata
"Ku wolności wyswobodził nas Chrystus"
Chodzić w światłości
Męczeństwo - najwyższe potwierdzenie nienaruszalnej świętości prawa Bożego
Powszechne i niezmienne normy moralne w służbie osoby i społeczeństwa
Moralność a odnowa życia społecznego i politycznego
Łaska i posłuszeństwo prawu Bożemu
Moralność a nowa ewangelizacja
Posługa teologów moralistów
Nasza odpowiedzialność jako Pasterzy

ZAKOŇCZENIE

Maryja - Matka Miłosierdzia


EVANGELIUM VITAE

WPROWADZENIE

Nieporównywalna wartość ludzkiej osoby
Nowe zagrożenia życia ludzkiego
W jedności z wszystkimi biskupami świata

I. KREW BRATA TWEGO GŁOŚNO WOŁA KU MNIE Z ZIEMI

Aktualne zagrożenia życia ludzkiego
"Kain rzucił się na swego brata Abla i zabił go": u korzeni przemocy skierowanej przeciw życiu
"Cóżeś uczynił?": osłabienie wartości życia
"Czyż jestem stróżem brata mego?": wynaturzone pojęcie wolności
"Mam się ukrywać przed tobą": osłabienie wrażliwości na Boga i człowieka
"Przystąpiliście do pokropienia krwią": znaki nadziei i zachęta do działania

II. PRZYSZEDŁEM, ABY MIELI ŻYCIE

Chrześcijańskie orędzie o życiu
Życie objawiło się. Myśmy je widzieli": wpatrzeni w Chrystusa, "Słowo życia"
"Pan jest moją mocą i źródłem męstwa! Jemu zawdzięczam moje ocalenie": życie jest zawsze dobrem
"Przez wiarę w imię Jezusa temu człowiekowi... imię to przywróciło siły": doświadczając ułomności ludzkiej egzystencji, Jezus urzeczywistnia pełny sens życia
"Powołani..., by się stali na wzór obrazu Jego Syna": chwała Boża jaśnieje na obliczu człowieka
"Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki": dar życia wiecznego
"Upomnę się... u każdego o życie brata": cześć i miłość wobec każdego ludzkiego życia
"Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie - poddaną": odpowiedzialność człowieka za życie
"Ty bowiem utworzyłeś moje nerki": godność dziecka jeszcze nie narodzonego
"Ufałem, nawet gdy mówiłem: ,Jestem w wielkim ucisku': życie w starości i cierpieniu
"Wszyscy, którzy się go trzymają, żyć będą": od Prawa nadanego na Synaju po dar Ducha Świętego
"Będą patrzeć na Tego, którego przebili": na drzewie Krzyża wypełnia się Ewangelia życia

III. NIE ZABIJAJ

Święte prawo Boże
"Jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania": Ewangelia i przykazanie
"Upomnę się... u człowieka o życie człowieka": życie ludzkie jest święte i nienaruszalne
"Kiedy w ukryciu powstawałem, oczy Twoje już wtedy mnie widziały": odrażająca zbrodnia przerywania ciąży
"Ja zabijam i Ja sam ożywiam": dramat eutanazji
"Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi": prawo cywilne a prawo moralne
"Będziesz miłował... swego bliźniego jak siebie samego": "umacniaj" życie

IV. MNIEŚCIE TO UCZYNILI

O nową kulturę życia ludzkiego
"Wy zaś jesteście... ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła Jego potęgi": lud życia i dla życia
"Oznajmiamy wam, cośmy ujrzeli i usłyszeli": głosić Ewangelię życia
"Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie": wysławiać Ewangelię życia
"Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków?": służyć Ewangelii życia
"Oto synowie są darem Pana, a owoc łona nagrodą": rodzina jako "sanktuarium życia"
"Postępujcie jak dzieci światłości": potrzeba głębokiej odnowy kultury
"Piszemy to w tym celu, aby nasza radość była pełna": Ewangelia życia jest przeznaczona dla całej ludzkiej społeczności

ZAKOŇCZENIE

"Wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce": macierzyństwo Maryi i Kościoła
"I stanął Smok przed mającą rodzić Niewiastą, ażeby skoro porodzi, pożreć jej dziecię": życie zagrożone przez moce zła
"A śmierci już odtąd nie będzie": blask zmartwychwstania


UT UNUM SINT

WPROWADZENIE

I. ZAANGAŻOWANIE EKUMENICZNE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

Zamysł Boży a komunia
Droga ekumenizmu drogą Kościoła
Odnowa i nawrócenie
Zasadnicze znaczenie doktryny
Prymat modlitwy
Dialog ekumeniczny
Lokalne struktury dialogu
Dialog jako rachunek sumienia
Dialog zmierzający do usunięcia rozbieżności
Współpraca praktyczna

II. OWOCE DIALOGU

Odzyskane braterstwo
Solidarność w służbie ludzkości
Zbieżności w dziedzinie Słowa Bożego i liturgicznego kultu
Uznanie dla dóbr istniejących u innych chrześcijan
Wzrost komunii
Dialog z Kościołami Wschodu
Ponowne nawiązanie kontaktów
Kościoły siostrzane
Postępy dialogu
Relacje ze starożytnymi Kościołami Wschodu
Dialog z innymi Kościołami i Wspólnotami kościelnymi na Zachodzie
Relacje eklezjalne
Praktyczne formy współpracy

III. QUANTA EST NOBIS VIA?

Kontynuowanie i pogłębianie dialogu
Przyswojenie dotychczasowych osiągnięć
Kontynuacja ekumenizmu duchowego i dawanie świadectwa świętości
Wkład Kościoła katolickiego w dążenie do jedności chrześcijan
Posługa jedności Biskupa Rzymu
Komunia wszystkich Kościołów partykularnych z Kościołem Rzymu: nieodzowny warunek jedności
Pełna jedność a ewangelizacja






--------------------------------------------------------------------------------



CATECHESI TRADENDAE

WPROWADZENIE

I. MAMY TYLKO JEDNEGO NAUCZYCIELA JEZUSA CHRYSTUSA
II. DOŚWIADCZENIE TAK DAWNE JAK KOŚCIÓŁ
III. KATECHEZA W DZIAŁALNOŚCI PASTORALNEJ I MISYJNEj KOŚCIOŁA
IV. CAŁA DOBRA NOWINA CZERPANA U ŹRÓDŁA
V. WSZYSCY POTRZEBUJĄ KATECHIZACJI
VI. NIEKTÓRE SPOSOBY I ŚRODKI W KATECHEZIE
VII. JAK KATECHIZOWAĆ?
VIII. RADOŚĆ WIARY W TRUDNYM ŚWIECIE
IX. KATECHIZACJA OBOWIĄZKIEM WSZYSTKICH
ZAKOŇCZENIE


FAMILIARIS CONSORTIO


WPROWADZENIE

CZĘŚĆ PIERWSZA
BLASKI I CIENIE RODZINY W DOBIE OBECNEJ

CZEŚĆ DRUGA
ZAMYSŁ BOŻY WZGLĘDEM MAŁŻEŇSTWA I RODZINY

CZĘŚĆ TRZECIA
ZADANIA RODZINY CHRZEŚCIJAŇSKIEJ

I. Tworzenie wspólnoty osób
II. W służbie życia


1. Przekazywanie życia
2. Wychowanie

III. Uczestnictwo w rozwoju społeczeństwa
IV. Uczestnictwo w życiu i misji Kościoła

1. Rodzina chrześcijańska jako wspólnota wierząca i ewangelizująca
2. Rodzina chrześcijańska - wspólnotą w dialogu z Bogiem
3. Rodzina chrześcijańska - wspólnotą w służbie człowieka
CZĘŚĆ CZWARTA
DUSZPASTERSTWO RODZIN: ETAPY, ORGANIZACJA, PRACOWNICY I OKOLICZNOŚCI

I. Etapy duszpasterstwa rodzin
II. Struktury duszpasterstwa rodzin
III. Pracownicy duszpasterstwa rodzin
IV. Duszpasterstwo rodzin w przypadkach trudnych

ZAKOŇCZENIE


REDEMPTIONIS DONUM


I. POZDROWIENIE
II. POWOŁANIE
III. KONSEKRACJA
IV. RADY EWANGELICZNE
V. CZYSTOŚĆ - UBÓSTWO - POSŁUSZEŇSTWO
VI. MIŁOŚĆ KOŚCIOŁA
VII. ZAKOŇCZENIE


RECONCILIATIO ET PAENITENTIA



WPROWADZENIE
POWSTANIE I ZNACZENIE DOKUMENTU

CZĘŚĆ PIERWSZA
NAWRÓCENIE I POJEDNANIE OBOWIĄZKIEM I ZADANIEM KOŚCIOŁA

I. Przypowieść o pojednaniu
II. U źródeł pojednania
III. Inicjatywa Boga i posługa Kościoła

CZĘŚĆ DRUGA
MIŁOŚĆ WIĘKSZA NIŻ GRZECH

I. Tajemnica grzechu
II. "Mysterium pietatis"

CZEŚĆ TRZECIA
DUSZPASTERSTWO POKUTY I POJEDNANIA

I. Środki i drogi prowadzące do pokuty i pojednania
II. Sakrament pokuty i pojednania

ZAKOŇCZENIE


CHRISTIFIDELES LAICI



WPROWADZENIE

I. JA JESTEM KRZEWEM WINNYM, WY - LATOROŚLAMI
Godność katolików świeckich w Kościele-Misterium

II. LATOROŚLE JEDNEGO WINNEGO KRZEWU
Uczestnictwo świeckich w życiu Kościoła-Wspólnoty

III. PRZEZNACZYŁEM WAS NA TO, ABYŚCIE SZLI I OWOC PRZYNOSILI
Współodpowiedzialność świeckich w Kościele-Misji

IV. ROBOTNICY W WINNICY PAŇSKIEJ
Dobrzy zarządcy wielorakiej łaski Bożej

V. ABYŚCIE PRZYNOSILI OWOC OBFITSZY
Formacja katolików świeckich


REDEMPTORIS CUSTOS



WPROWADZENIE

I. ZAPISY EWANGELII
II. POWIERNIK TAJEMNICY BOGA SAMEGO
III. MĄŻ SPRAWIEDLIWY - OBLUBIENIEC
IV. PRACA WYRAZEM MIŁOŚCI
V. PRYMAT ŻYCIA WEWNĘTRZNEGO
VI. PATRON KOŚCIOŁA NASZYCH CZASÓW


PASTORES DABO VOBIS

WPROWADZENIE

I. Z LUDZI WZIĘTY
Formacja kapłańska wobec wyzwań schyłku drugiego tysiąclecia

II. NAMAŚCIŁ MNIE I POSŁAŁ
Natura i misja kapłaństwa służebnego

III. DUCH PAŇSKI SPOCZYWA NA MNIE
Życie duchowe kapłana

IV. CHODŹCIE, A ZOBACZYCIE
Powołanie kapłańskie w duszpasterstwie Kościoła

V. USTANOWIŁ DWUNASTU, ABY MU TOWARZYSZYLI
Formacja kandydatów do kapłaństwa


I. Wymiary formacji kapłańskiej
II Środowiska formacji kapłańskiej
III. Odpowiedzialni za formację kapłańską
VI. PRZYPOMINAM CI, ABYŚ ROZPALIŁ NA NOWO CHARYZMAT BOŻY, KTÓRY JEST W TOBIE
Stała formacja kapłanów

ZAKOŇCZENIE


ECCLESIA IN AFRICA

WPROWADZENIE

I. HISTORYCZNA CHWILA W ŻYCIU KOŚCIOŁA

II.KOŚCIÓŁ W AFRYCE


I.Krótka historia ewangelizacji kontynentu
II.Aktualne problemy Kościoła w Afryce
III.Formacja głosicieli Ewangelii
III.EWANGELIZACJA I INKULTURACJA

IV. W PERSPEKTYWIE TRZECIEGO TYSIĄCLECIA CHRZEŚCIJAŇSTWA


I.Aktualne wyzwania
II.Rodzina
V. "BĘDZIECIE MOIMI ŚWIADKAMI" W AFRYCE


I. Współpracownicy w dziele ewangelizacji
II. Struktury ewangelizacji
VI. BUDOWAĆ KRÓLESTWO BOŻE


I. Problemy budzące niepokój
II. Głosić Dobrą Nowinę
VII. "BĘDZIECIE MOIMI ŚWIADKAMI AŻ PO KRAŇCE ZIEMI"

ZAKOŇCZENIE


VITA CONSECRATA

WPROWADZENIE

I. CONFESSIO TRINITATIS. CHRYSTOLOGICZNO-TRYNITARNE ŹRÓDŁA ŻYCIA KONSEKROWANEGO


I. Na chwałę Trójcy Przenajświętszej
II. Między Paschą a pełnią czasów
III. W Kościele i dla Kościoła
IV. Prowadzeni przez Ducha Świętego

II. SIGNUIM FRATERNITATIS. ŻYCIE KONSEKROWANE ZNAKIEM KOMUNII W KOŚCIELE

I. Trwałe wartości
II. Ciągłość dzieła Ducha Świętego: wierność w nowości
III. Spojrzenie w przyszłość

III. SERVITIUM CARITATIS. ŻYCIE KONSEKROWANE OBJAWIENIEM BOŻEJ MIŁOŚCI W ŚWIECIE

I. Miłość aż do końca
II. Świadectwo prorockie w obliczu wielkich wyzwań
III. Niektóre areopagi misji
IV. W dialogu ze wszystkimi

ZAKOŇCZENIE


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


      Do góry  

Strona 1 z 1
Skocz do:  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Avalanche style by What Is Real © 2004
             
Regulamin